خاطرات خاله نرگس

مجموعه خاطرات آموزنده وشیرین خاله نرگس

رنگ خانه ی خدا

به نطر شما ماه حج چه رنگی است؟ خوشابه حال زواران خانه ی خدا..... 

نه راستش از وقتی که  برج ساعت را بر فراز کعبه ساخته اند از رفتن به مکه دلچرکین شدم....

در عوض مشتاق زیارت عتبات شدم

هر کجا باشید عرفه التماس دعا..........

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم مهر ۱۳۹۱ساعت 21:53  توسط خاله نرگس  | 

دعایی مجرب از امام جواد

برای رفع گرفتاری های این دعا راکه از امام جواد است بخوانید. فوق العاده است.

یا من یکفی مِن کُل شیء ولا یَکفی مِنه شَئ ء

اِکفِنی ما اَهمَّنیادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۹۱ساعت 13:56  توسط خاله نرگس  | 

ماجرای من وآیی (1)

سلام 

می دانید لغت آیی به زبان چینی به چه معناست؟ ودر مورد چه کسانی بیشتر به کار می رود.

آیی  در زبان چینی یعنی خاله جون و در اینجا به خدمتکار  آیی گفته می شود. ما هم آیی داریم که مسلمان است و برامون نان درست می کند. این چینی ها در تهیه نان وهر چه با خمیر باشند استاد هستند. انواع واقسام غذا ها را با سبزی وآرد وخمیر درست می کنند وصرفه نطر از سس ها و ادویه هاشون  بعضا خوشمزه هم است.

 خوب بگذریم، اسم آیی ما آسیه خانم است، خدا را شکر مسلمان معتقدی است ونماز می خواند. خیلی مهم است که نماز می خواند چون بسیاری از مسلمانان چینی فقط اسما مسلمان هستند واحکام دین را بلد نیستند.

من با آسیه ماجراهای جالب وشنیدنی دارم که انشاالله در پست های بعدی براتون میگم.    یاعلی


+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۹۱ساعت 13:48  توسط خاله نرگس  | 

تصاویری از جشنواره

این هم تصاویری از جشنواره های نور. در جشنواره ی نور امسال اژده ها را با ظروف چینی درست کرده بودند Lantern Festival        Lantern Festival_7

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۹۱ساعت 1:45  توسط خاله نرگس  | 

فستیوال نور در شانگهای

سلام دوستان!گزارشی براتون دارم.
 بیخود نیست که این چینی ها دنیارا در اختیار گرفته اند. آنها در  برنامه جشن ها وفستیوال هایشان سمبل های کشورشان مثل اژدها، معماری های چینی،و...وحتی نمادهایی از کشورهای دیگر مثل برج ایفل فرانسه و... را یک وقت در قصر یخشان از یخ درست می کنند ویک وقت هم مثل این فستیوال با پارچه های رنگی ونورپردازی جلوه می بخشند ومردم را سرگرم می کنند. یک سرگرمی سالم برای مردم خصوصا بچه ها وجوانان!بیلیط این نمایشگاه 70 یوان حدود30 هزار تومان بود. پارک هم مالامال از مردم!توضیحات:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۹۱ساعت 1:38  توسط خاله نرگس  | 

ماجرای من وآیی(3)(مهر نماز)

گفتم که آیی به زبان چینی می شود خاله و به مستخدم هاشون آیی می گویند البته بدون اینکه از ارزش واحترام خاله ها کم شود . یعنی حتی اگر به یک خانم دکتر هم آیی بگویی بدش نمی آید.

 بشنوید ادامه ماجرای من وآیی:

جالب است که از وقتی که به آسیه مُهر دادم،  روی مهر سجده می کند البته دست بسته نماز می خواند. من هم حساس نشدم ودر این مورد چیزی بهش نگفتم. اما دارم آرام آرام اهل بیت را به او معرفی می کنم. 

اگر گفتید با زبان بی زبانی چگونه این خانم مسلمان سنی چینی را با 14 معصوم  آشنا کردم. 

انشاالله براتون می نویسم . ائمه اطهار علیهم السلام خودشون کمک می کنند.  


برچسب‌ها: مهر امام حسین, مسلمان چینی
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم مهر ۱۳۹۱ساعت 17:48  توسط خاله نرگس  | 

حدیث نفس

راستش امروز در این دیار غربت خیلی دلم گرفته بود، مرحوم مادرم همیشه می گفت وقتی دل شیعیان علی گرفته باشد، دل امام زمان گرفته. ....

البته ما که قابل نیستیم ، ما کجا واقا کجا....... دیدم بهترین راهکار برای خروج از این دلتنگی  حدیث نفس است... امام علی ع می فرماید: 

ان هذه القلوب تمل کما تمل الابدان فابتغوا لها طرائف الحکم

همانا این دلها همانند بدنها افسرده می شوند، پس برای شادابی دلها سخنان حکمت آمیز بجویید.

رفتم سراغ دفترچه ای که فرازهایی از دعاهایی ماه رمضان را درآن نوشته بودم......  چندتایی را در اینجا مکتوب می کنم شاید دلی  شکسته ترمیم شد.....

برای سلامتی عزیزی که این نوشته را  می خواند صلوات فرستاده وآرزوی بهروزی واستجابت دعاها را براش دارم  


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم مهر ۱۳۹۱ساعت 20:2  توسط خاله نرگس  | 

ماجرای من وآیی (2)

سلام یادتون هست که گفتم یک آیی دارم اسمش "آسیه" است. اینک بشنوید یک ماچرای دیگر

اول که خوب است تصویری از اون در ذهنتون بیاید. آسیه مثل همه ی چینی ها چشم بادمی  و صورتی پهن با رنگ صورتی مایل سفید دارد، که وقتی نان می پزد سرخ می شود. خدا را شکر قیافه اش نسبتا زیباست. بخصوص وقتی روسری سرش می کند.

روز اول که وارد خانه شد وسلام واحوالپرسی کرد از من پرسید: روزه هستی (با زبان ایما واشاره)  گفتم بله! گفت من هم روزه هستم. وبعد کتابچه ی کوچکی از کیفش در آورد وبه من نشان داد. کتابچه را گرفتم وورق زدم روی جلد آن جملات عربی وچینی  ودرون آن ادعیه وحمد وسوره و .. به  هر دوربان نوشته شده بود. ازش خواستم  سوره حمد  ودعای ربنا را بخواند. با لهچه ای زیبایی آنها را خواند. از آنجا فهمیدم که  مسلمان معتقدی است. آخر  قریب باتفاق این مسلمانان زبان بسته چیزی از دین نمی دانند واکثرا آبا واجدادی مسلمون هستند. 

خلاصه یک روز وقتی نماز می خواندم، اشاره به مهرم کرد وگفت این چی هست؟ به زبان بی زبانی یک چیرهایی گفتم اما منظورم را درست نفهمید. احساس کردم  از آن خوشش می آید. بعد از نمازم یک مهر کربلا داشتم بهش دادم. تشکر کرد وگفت شی شی!

دوسه روز بعد دیدم آیی

: در حیاط خلوت ایستاده به نماز وسجاده کوچک با مهر کربلا هم جلویش است وروی آن نماز می خواند. 

با خود گفتم خدایا این سنی کجا وسنی عربستان کجا...!؟

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم مهر ۱۳۹۱ساعت 7:39  توسط خاله نرگس  | 

دوستان لغات انگلیسی را که نمی دانید از دیکشنری که درقسمت سمت چپ صفحه در پیوند های وب لاگ درج شده است، بیابید 

سرزنده وپایدار باشید

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم مهر ۱۳۹۱ساعت 7:20  توسط خاله نرگس  | 

جشن پاییزه چینی ها


The mooncake, also called "walnut cake", "palace cake", "small cake", "moon pastrMiniature Mooncakey" and "reunion cake" etc, is a special pastry eaten on traditional Chinese Mid-Autumn Festival. The annual festival custom of a whole family getting together, eating mooncakes and enjoying the moon dates back thousands of years. 

The mooncake first appeared in ancient times as an offering to the moon. At that time, emperors would pay homage to the sun in spring and to the moon in autumn. It was also a custom for the general public to worship or pay homage to the moon in mid autumn in every lunar August. The age-old custom was handed down to later generations and eating mooncakes at the Mid-Autumn Festival has become an inseparable part of the celebrations. Various legends about the origin of mooncakes have been circulating in China throughout the ages. 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم مهر ۱۳۹۱ساعت 6:21  توسط خاله نرگس  | 

کیک ماه


Mooncake (simplified Chinese月饼traditional Chinese月餅pinyinyuè bĭng) is a Chinese bakery product traditionally eaten during the Mid-Autumn Festival (Zhongqiu). The festival is for lunar worship and moon watching, when mooncakes are regarded as an indispensable delicacy. Mooncakes are offered between friends or on family gatherings while celebrating the festival. The Mid-Autumn Festival is one of the four most important Chinese festivals.

این روزها جشن پاییزه ی چینی ها و جشن ستایش وتقدیر وعبادت ماه است. مرسوم است که مردم کیک گردی به شکل ماه درست کرده و در دیدارهای فامیلی و میهمانی هاسشان به هم تقدیم می کنند. درون این کیک با موادی مثل حبوبات ویا سبزیچات  وگوشت وتخم مرغ پر می کنند. من دوسه نوع آن را خورده ام بعضی از آنها اصلا به ذائقه ی ما ایرانی ها جور در نمی آید. البته کیک ماه مسلموناشون که یکی با مربای توت فرنگی ودیگری با کنجد پرشده بود خوشمزه به نظر می رسید. بقیه اش نه...!

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم مهر ۱۳۹۱ساعت 6:16  توسط خاله نرگس  | 

ماچرای من وآیی (1)

سلام 

می دانید لغت آیی به زبان چینی به چه معناست؟ ودر مورد چه کسانی بیشتر به کار می رود.

آیی  در زبان چینی یعنی خاله جون و در اینجا به خدمتکار  آیی گفته می شود. ما هم آیی داریم که مسلمان است و برامون نان درست می کند. این چینی ها در تهیه نان وهر چه با خمیر باشند استاد هستند. انواع واقسام غذا ها را با سبزی وآرد وخمیر درست می کنند وصرفه نطر از سس ها و ادویه هاشون  بعضا خوشمزه هم است.

 خوب بگذریم، اسم آیی ما آسیه خانم است، خدا را شکر مسلمان معتقدی است ونماز می خواند. من با آسیه ماچراهای جالب وشنیدنی دارم که انشاالله در پست های بعدی براتون میگم.    یاعلی


برچسب‌ها: ماچرای من وآیی, 1
+ نوشته شده در  شنبه هشتم مهر ۱۳۹۱ساعت 23:49  توسط خاله نرگس  | 

آقا عیدی می خواهیم!

دهه ی کرامت و میلاد ثامن الائمه امام رضای رئوف را از سرزمینی دوربه همه ی 

هم وطنان ومسلمانان  جهان تبریک وتهنیت

می گویم.

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم مهر ۱۳۹۱ساعت 8:26  توسط خاله نرگس  | 

مبارکه!

ماه اکتبر ماه عروسی وشادی چینی هاست .برای مراسم های عروسی آداب خاصی دارند. یکی از آداب شان هم این است که جلوی ماشین عروس یک رشته ترقه په قیمت ه200 یوان حدود 70 هزارتومان اتش می زنندکه صدای مهیبی می دهد  گویی به همه ااعلام می شود  گه عروسی است.

ت ت ت ت ق ق ق ق.......

 ماشین عروس ویاران عروس هم گلگاری می شود. ودامادهم باید قبل از عروسی چندین عکس با منظره های مختلف مثل کنار برج ولب دریا و... با لباسهای متعدد عروس خانم با اوداشته باشد. هر تصویر حدود 5000 ین پای داماد در می اید. عروسی پر خرچ است البته شانگ هاییها هم پولدارند.

کادو عروسی هم فقط پول است. 

دوست دارم اطلاعات دیگری هم در این مورد براتون بنویسم انشاالله دفعه ی بعد......

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم مهر ۱۳۹۱ساعت 17:25  توسط خاله نرگس  | 

تصویری از ازدواچ به زبان چینی(shi)

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم مهر ۱۳۹۱ساعت 17:11  توسط خاله نرگس  |